Η ιστορία του Ωρωπού

................................

Ευχαριστούμε θερμά τον Ερευνητή και Συγγραφέα , Απόστρατο Αξιωματικό της Πολεμικής Αεροπορίας,

κ. Γκικάκη Ιωάννη

για την ευγενή παραχώρηση, μετά από παράκληση μας, και της ψηφιακής μορφής του βιβλίου του,  για να χρησιμοποιηθεί στην ιστοσελίδα του Σχολείου μας, ώστε  να έχουμε την ευκαιρία και διαδικτυακά, να γνωρίσουμε την Ιστορία του τόπου μας.

"Το πρώτο βήμα για να εξοντώσεις ένα έθνος είναι να διαγράψεις τη μνήμη του. Να καταστρέψεις τα βιβλία του, την κουλτούρα του, την ιστορία του. Μετά να βάλεις κάποιον να γράψει νέα βιβλία, να κατασκευάσει μια νέα παιδεία, να επινοήσει μια νέα ιστορία. Δεν θα χρειαστεί πολύς καιρός για να αρχίσει αυτό το έθνος να ξεχνά ποιο είναι και ποιο ήταν. Ο υπόλοιπος κόσμος γύρω του θα το ξεχάσει ακόμα πιο γρήγορα.....".  (Τσέχος συγγραφέας Μίλαν Κούντερα).

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση, η αναπαραγωγή γενική ή μερική ή διασκευή του περιεχομένου του βιβλίου με οποιοδήποτε τρόπο, μηχανικό, ηλεκτρονικό, φωτοτυπικό, χωρίς προηγούμενη γραπτή άδεια του συγγραφέα.

Κάντε κλικ με το ποντίκι πάνω στις σελίδες για να τις διαβάσετε

Σελ. 1-58,   59-125,   126-176,   177-267,   268-307,   308-340,   341-360,   361-408