Εκδήλωση αποχαιρετισμού-αποφοίτησης των μαθητών/τριών της Γ΄ Τάξης

Σχολικού Έτους 2014 –  2015

eleni06a eleni07 eleni08 eleni09

Το 1ο Γυμνάσιο Σκάλας Ωρωπού  αποχαιρετά τους μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Τάξης του σχολικού έτους 2014 – 2015,  με τη θεατρική παράσταση της τραγωδίας «Ελένη» του Ευριπίδη, από τους ίδιους τους μαθητές και μαθήτριες!

eleni011 eleni014 eleni015 eleni016

Οι μαθητές της Γ΄ Τάξης διδάχτηκαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς την «Ελένη» του Ευριπίδη. Η τραγωδία αυτή, αν και γραμμένη 2.500 χρόνια πριν, παραμένει επίκαιρη για τα διαχρονικά μηνύματα που εκπέμπει. Ένα από αυτά είναι η ματαιότητα του πολέμου. Ένα άλλο μήνυμα είναι η αντίθεση ανάμεσα στο «είναι» και το «φαίνεσθαι», ανάμεσα στην πραγματικότητα και τα φαινόμενα, ανάμεσα στην αλήθεια και το ψέμα. Με τη διδασκαλία της «Ελένης» οι μαθητές διδάχτηκαν να αποστρέφονται τη βία και να αγωνίζονται για την ειρήνη και, κυρίως, στη ζωή τους να επιδιώκουν πάντα το «είναι» και όχι το «φαίνεσθαι», να επιζητούν την ουσία των πραγμάτων και όχι τις εντυπώσεις, γιατί στην ουσία βρίσκεται η αλήθεια, και μόνο η αλήθεια προάγει τον άνθρωπο.

eleni01 eleni02 eleni022 eleni03 eleni031 eleni036 eleni039 eleni04 eleni041 eleni043 eleni051 eleni053 eleni056 eleni058 eleni061 eleni063 eleni064 eleni070 eleni074 eleni077

Υπό τη σκηνοθετική καθοδήγηση των Φιλολόγων Καθηγητών κου Κουρούπη Παναγιώτη και κας Οικονόμου Ευαγγελίας οι μαθητές και μαθήτριες ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις των ρόλων τους και, με τα εκπληκτικά σκηνικά που έφτιαξε ο Καθηγητής Καλλιτεχνικών κος Ηλιάδης Απόστολος με τη βοήθεια μαθητών, και με την εξαίσια μουσική που συνέθεσε ο κος Κουρούπης Παναγιώτης, παρουσίασαν, το βράδυ της Τρίτης 23 Ιουνίου 2015, μια παράσταση που μάγεψε το κοινό !

eleni017 eleni018 eleni019 eleni020 eleni024 eleni025 eleni027 eleni049 eleni062 eleni069 eleni072 eleni080 eleni081 eleni091 eleni093 eleni096

Πρόγραμμα Τελετής Λήξης - Αποφοίτησης των  μαθητών / τριών  της   Γ’  Τάξης

1ο Γυμνάσιο Σκάλας Ωρωπού        Σχολ. Έτος 2014-2015

ΘΕΑΤΡΙΚΗ      ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

ΕΥΡΙΠΙΔΗ  «ΕΛΕΝΗ»

Έναρξη τελετής  –  καλωσόρισμα

Λόγος  του  Διευθυντή  του  Σχολείου  κου  Τσιριγώτη  Χαράλαμπου

Θεατρική παράσταση :

Τραγωδία  « Ε λ έ ν η »  του  Ευριπίδη

Λίγα λόγια για την υπόθεση :

Σύμφωνα με τον Ευριπίδη, η (ωραία) Ελένη δεν πήγε ποτέ στην Τροία. Αυτή που ερωτεύτηκε, απήγαγε και οδήγησε ο Πάρης στην Τροία και για την οποία έγινε ο Τρωικός Πόλεμος  ήταν μια «ψεύτικη» Ελένη, ένα  είδωλο (ομοίωμα)  της πραγματικής. Η πραγματική Ελένη, αντίθετα, είχε μεταφερθεί από το θεό Ερμή στην Αίγυπτο, για να την προσέχει ο βασιλιάς Πρωτέας. Ο Πρωτέας όμως πέθανε και τον διαδέχτηκε στο θρόνο ο γιος του Θεοκλύμενος. Ο Θεοκλύμενος είναι ερωτευμένος με την Ελένη και θέλει να την παντρευτεί, ενώ αυτή δεν τον θέλει. Κάποια στιγμή φτάνει στην Αίγυπτο ναυαγός ο Μενέλαος, ο οποίος αγωνιζόταν πολλά χρόνια μετά το τέλος του πολέμου να επιστρέψει στην Ελλάδα και δεν τα κατάφερνε. Στην Αίγυπτο λοιπόν συναντιούνται ο Μενέλαος με την Ελένη, αναγνωρίζονται και αποκαλύπτεται η απάτη του ειδώλου. Στη συνέχεια οι δύο σύζυγοι καταστρώνουν ένα σχέδιο απόδρασης από την Αίγυπτο. Εξαπατούν τον Θεοκλύμενο, ώστε να τους προσφέρει ένα  καράβι, με το οποίο οι δύο σύζυγοι δραπετεύουν και επιστρέφουν  στην πατρίδα.

Οι ήρωες του έργου και οι μαθητές/τριες που τους υποδύονται :

Ελένη (σύζυγος του Μενελάου) : Παπαγεωργίου Κατερίνα

Τεύκρος (Έλληνας ήρωας του τρωικού πολέμου) : Λάγκι Χρήστος

Μενέλαος (βασιλιάς της Σπάρτης) : Γιαννησόπουλος Γιώργος

Γερόντισσα (υπηρέτρια στο παλάτι του Θεοκλύμενου) : Ότσκα Γιόνα

Αγγελιαφόρος Α’ (Έλληνας σύντροφος του Μενελάου) : Τσιτσώνης Θάνος

Θεονόη : (αδελφή του Θεοκλύμενου, μάντισσα) : Πανάκη Ιωάννα

Υπηρέτρια της Θεονόης (βουβό πρόσωπο) : Ότσκα Γιόνα

Θεοκλύμενος : (βασιλιάς της Αιγύπτου) : Μόρφης Τάσος

Υπηρέτες του Θεοκλύμενου (βουβά πρόσωπα) : Ότσκα Άγγελος - Ότσκα Έντι

Αγγελιαφόρος Β’ (Αιγύπτιος ναύτης) : Αραμπατζής Θωμάς

Υπηρέτης (υπηρέτης της Θεονόης) : Γιαννούλης Σπύρος