2009-2010 Ερυθρόμορφος Ρυθμός

Ερυθρόμορφος ρυθμός

Η Ερυθρόμορφη αγγειογραφία κυριάρχησε για περισσότερα από διακόσια χρόνια (530-320 π.Χ.) στον ελληνικό χώρο.  Στα αγγεία αυτής της εποχής οι μορφές και η διακόσμηση είχαν το χρώμα του πηλού ενώ η υπόλοιπη επιφάνεια καλυπτόταν από μαύρο χρώμα.

Στον Ερυθρόμορφο ρυθμό η ανθρώπινη μορφή είχε πιο ενεργό και ουσιαστικό ρόλο στη διακόσμηση ενός αγγείου.  Ο ρυθμός αυτός μπορεί να χαρακτηριστεί ρυθμός καθαρά αττικός.

Θα περάσουν πολλά χρόνια μέχρι την εποχή που ερυθρόμορφα αγγεία αξιόλογης ποιότητας θα κατασκευάσουν οι Έλληνες της Μεγάλης Ελλάδος και πολύ αργότερα θα ακολουθήσουν η Κόρινθος, η Βοιωτία, η Αρκαδία και η Λακωνία.

Οι μαθητές μας, που με μαύρο και καφέ χρώμα προσπάθησαν να μπουν στη διαδικασία της διακόσμησης ενός αγγείου, να καταλάβουν τις δυσκολίες που αντιμετώπιζε ο αρχαίος καλλιτέχνης αλλά και να χαρούν το αποτέλεσμα ήταν:

από την Α΄ τάξη :

Αναστασόπουλος Παναγιώτης, Αποστολάκη Δέσποινα, Βασάκου Αναστασία, Βασιλάτου Αικατερίνη, Γιανναρά Αγγελική, Δημητρίου Άννα, Δημητρόπουλος Ελευθέριος, Καραγκούνης Δημήτριος, Κορρέ Βικεντία, Λεμονίδης Πολυχρόνης, Μητράκη-Κωνσταντίνου Μ., Τζουλάι Φρεντερίκα, Μητσάκης Αθανάσιος, Παπάζογλου Στ., Σκούρα Σοφία-Χριστίνα, Σκούρας Δημήτριος, Παπασταματίου Αχιλλέας, Τασάκου Μαρία

από τη Β΄ τάξη:

Κασάπογλου Ελένη, Κατερίνη Ανθή, Κολενιάρη Χριστίνα, Κοντογιάννη Χριστίνα, Λάγκη Αλεξάνδρα, Λέντζα Σοφία, Γιαλαντζής Πέτρος, Μίχα Κων/να, Μπίμπη Ελπινίκη, Πετράκης Ιωάννης, Πλασταργιά Αγγελική, Πλυτά Κων/να, Σέλμαν Έλενα, Σιλιβίστρα Μαρία-Χριστίνα, Τοπουζίδης Αντώνιος, Χάρης Γεώργιος, Χιωτακάκος Ιωάννης, Χοντάϊ Κων/νος

από τη Γ΄ τάξη:

Αναστασοπούλου Δήμητρα, Βρακίδη Στυλιανή, Γιαλαντζής Ιωάννης, Γιανναράς Άγγελος, Δημητροπούλου Ειρήνη, Καναβού Μαρία, Καούρ Ρατζβίρ, Καπάκα Ναταλία, Καρασαντέ Ηλέκτρα, Καψάσκη Βάσια, Κούρτης Νικόλαος, Κρικιγιάννη Ελένη, Κωτσόπουλος Πορφύριος, Λεμονίτσης Γεώργιος, Μπαλαούρ Αλίνα, Μπέλλος Γεώργιος, Πέππας Αλέξανδρος, Πετράκη Παρασκευή, Πηνειού Μαρία, Σάρμα Ντιπ., Μάγκου Βικτώρια, Σαντικαϊ Έρνι, Σίρμπου Βιολίνα, Τερζόπουλος Κων/νος, Τοπαλίδη Σοφία, Τραϊφόρου Μαρία, Φουρτουνέλη Δέσποινα, Χατζηδολμάς Μιλτιάδης.

Η εργασία αυτή των μαθητών μας, πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου κατά το σχολικό έτος  2009-2010, στα πλαίσια του μαθήματος των καλλιτεχνικών, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Μαρία Τζεβελέκου.