2002-03: Μαθητικές δημιουργίες εμπνευσμένες από την Παράδοση

«Μαθητικές δημιουργίες εμπνευσμένες από την παράδοση» ήταν ο τίτλος της έκθεσης μαθητικών έργων που οργανώθηκε από την Ένωση Καθηγητών Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, στο πολιτιστικό κέντρο «Ελληνικός Κόσμος» του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού από 9-19 Απριλίου 2003.

Στα πλαίσια αυτής της έκθεσης οι μαθητές του Γυμνασίου μας αφού μελέτησαν τη σχέση της αρχαίας Ελληνικής και Λαϊκής Τέχνης ζωγράφισαν με τέμπερες, λαϊκές φορεσιές και κοσμήματα από όλα τα μέρη της Ελλάδος και έμαθαν ότι τα αρχαία σχέδια που οι αρχαίοι καλλιτέχνες σκάλισαν με κόπο σε πέτρες και μάρμαρα, οι λαϊκοί τεχνίτες του περασμένου αιώνα τα κέντησαν σε ποδιές και σιγκούνες και τα χάραξαν σε κοσμήματα.

Οι μαθητές μας που έλαβαν μέρος σε αυτή την έκθεση είναι : Λούκου Στυλιανή , Μουκαϊ Ντεστελιάνα, Λεμονή Γεωργία, Ντιάκοβα Άννα, Ντούλε Μαργιέν, Βαλιμίτης Παναγιώτης, Βατσάντζε Ιρένε, Γιασσάκης Κων/νος, Κατσαρού Μαριλένα, Λάμπρου, Μαναβέλη Πελαγία, Μπιλίρης Δημήτριος, Μπουρλέτου Βασιλική, Νικολαϊδου Ματούλα, Στέφανι Ερλίν, Τσακάλη Κων/να, Φώτος Κων/νος, Φαφούτης.

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: κ. Μαρία Τζεβελέκου

Το δράμα των προσφύγων