2000- 2001: Η Ακρόπολη...

Η Ακρόπολη

μέσα από τα μάτια των μαθητών

Το δεύτερο δεκαήμερο του Μαΐου 2001 σε αίθουσα Τέχνης στο Σύνταγμα η ένωση των καθηγητών Καλλιτεχνικών Μαθημάτων σε συνεργασία με τον πολιτιστικό οργανισμό του Δήμου Αθηνών οργάνωσαν έκθεση με θέμα: " Η Ακρόπολη μέσα από τα μάτια των μαθητών " .  Σε αυτή συμμετείχαν 20 σχολεία της Αττικής τα οποία παρουσίασαν εικαστικές εργασίες (σχέδιο, ζωγραφική, κατασκευές, κoλλάζ ) με θέμα τα μνημεία της Ακροπόλεως.

Σε αυτή την έκθεση έλαβε μέρος και το δικό μας σχολείο.  Οι μαθητές μας με χρώμα, σχέδιο, και έμπνευση, αποτύπωσαν στα χαρτιά του μπλοκ τις κόρες, τα κτίρια, την πομπή των Παναθηναίων, τα αετώματα, και τη Γλαύκα (σύμβολο της Αθηνάς) και με τη βοήθεια της μουσειοκατασκευής που δανείστηκε το σχολείο μας από το Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του μουσείου της Ακρόπολης έφτιαξαν έργα τα οποία τα παρουσιάσαμε στην έκθεση.  Οι μαθητές που συμμετείχαν σε αυτή ήταν:

Από την Α΄ τάξη: Καλτσούλης Γεώργιος, Σκαρμούτσος Κων/νος

Από τη Β΄ τάξη: Γεωργιάδου Άννα-Μαρία, Δάβρης Αδαμάντιος, Ζίλο Άννα,    Κληρονόμου Κων/να, Κραβαρίτη Χριστίνα, Οικονομάκου Χριστίνα, Παναγιωτέρη Ευαγγελία, Ράπτη Αγγελική, Ράπτη Χριστίνα,  Ρουσίτι Λεϊντι , Τούκα Αναστασία

Από τη Γ΄ τάξη: Βίνο Σεπτίμ Σωτήρης, Δράκου Αργυρώ, Καρατζά Ελένη,       Καρυστιάνης Γεώργιος, Κουντούρη Αγγελική, Κουντούρη Ευφροσύνη,   Κουρούπη Κων/να, Λάλας Γεώργιος, Μουσαϊ Τζένη, Μπάνας Δημήτριος, Μπουρνά Ιωάννα, Παπαπάνου Ζαφειρένια

Υπεύθυνη καθηγήτρια Καλλιτεχνικών κ.  Τζεβελέκου Μαρία.

Τα έργα των μαθητών:

CSS Gallery:
Could not find folder /unitswww1/unitswww11/att-anatol/gym-skalas/gymskala/public_html/images/akropolis/