2009-10:Πρωτογράμματα Βυζαντινών χειρογράφων

Στο Βυζάντιο μέχρι την ανακάλυψη της τυπογραφίας τα πατερικά κείμενα ήταν χειρόγραφα.  Η διακόσμηση των χειρογράφων γνώρισε μεγάλη ανάπτυξη.  Λειτουργούσαν πολλά και σημαντικά βιβλιογραφικά εργαστήρια κυρίως στα Μοναστήρια, όπου έγραφαν βιβλία και αντέγραφαν αρχαία κείμενα.

Η καλλιγράφηση ενός βιβλίου ή χειρογράφου ήταν ιδιαίτερα σημαντική και γινόταν από καλλιτέχνες καλλιγράφους που διακοσμούσαν τους τίτλους και τα πρωτογράμματα τα οποία  σχεδίαζαν με λεπτομέρεια, φαντασία και πολλά αρμονικά ή αντίθετα χρώματα.

Σε ένα κείμενο συμμετείχαν οι χρυσογράφοι, οι οποίοι έγραφαν το κείμενο με χρυσό, οι ερυθρογράφοι, οι οποίοι έγραφαν με κόκκινο, και οι μικρογράφοι που σχεδίαζαν τις μικρογραφίες, τις οποίες τις τοποθετούσαν συνήθως στο περιθώριο του κειμένου ή τις διαμόρφωναν ως ολοσέλιδες.  Παρίσταναν δε σκηνές από τη ζωή του Χριστού, των Αγίων, των Αυτοκρατόρων και πολεμικά γεγονότα.

Τα χρώματα που χρησιμοποιούν οι Βυζαντινοί για τη διακόσμηση των χειρογράφων ήταν πολλά. Το μελάνι για τα κείμενα ήταν συνήθως μαύρο και το έλεγαν γραφικόν  μέλαν, ή μέλαν.  Το παρασκεύαζαν από φυσικές ουσίες, από καπνιά ή αραβική γόμμα.

Για τη διακόσμηση των χειρογράφων, τη σχεδίαση των κοσμημάτων, και την καλλιγράφηση των πρωτογραμμάτων, οι καλλιτέχνες γραφείς, χρησιμοποιούσαν κόκκινη μελάνη προκειμένου να τραβήξουν την προσοχή του αναγνώστη.

Το πορφυρό ήταν κόκκινο χρώμα που παρασκευαζόταν από το κοχύλι πορφύρα. Το χρώμα αυτό ήταν εξαιρετικά ακριβό και το χρησιμοποιούσαν στα αυτοκρατορικά  βιβλιογραφικά εργαστήρια για πολύτιμα χειρόγραφα.

Η χρήση του χρυσού γινόταν σε εξαιρετικές περιπτώσεις για τη γραφή των τίτλων και των πρωτογραμμάτων.

Άλλα μελάνια ήταν το κυανοπράσινο από οξείδιο του χαλκού, και το κίτρινο από το λουλούδι του κρόκου.  Όλα τα χρώματα πριν τα χρησιμοποιήσουν τα διέλυαν σε φυτική γόμα.  Έχουν διασωθεί πολλά και εκπληκτικής ομορφιάς βυζαντινά χειρόγραφα τα οποία ενέπνευσαν τους μαθητές μας , όλων των τάξεων του Γυμνασίου, να ασχοληθούν με τα βυζαντινά πρωτογράμματα.

Η εργασία αυτή πραγματοποιήθηκε κατά το σχολικό  έτος 2009-10

από τους μαθητές της Α΄ τάξης:

Αποστολάκη Αγγελική, Γιανναρά Δέσποινα, Γιάτζι Γκλέντις, Δάνου Παρασκευή, Καλογεροπούλου Στυλιανή, Κίζιλη Αγγελική, Κοκκινιώτη Αιμιλία, Βούλγαρη Παναγιώτη, Μουστάκα Κων/να, Κόκορη Μιχαήλ, Κορ Σαμανπρίτ, Κούτρα Ελένη, Λεβαντή Μαρία, Παπαδοπούλου Φ., Σπυροπούλου Ευγενία, Παπαδονικολάκη Ιωάννη, Φαφούτη Ελένη, Φούσια Ευαγγελία, Χάρη Ειρήνη, Χάτζο Δημήτριο.

από τους μαθητές της Β΄ τάξης:

Αλεξόπουλο Παναγιώτη, Αναγνωστόπουλο Ανδρέα, Βανιώτη Δημήτριο, Γιαλαντζή Πέτρο, Ζεραϊ Μιρέλλα, Καραμανώλη Εμμανουήλ, Κάσση Κων/νο, Κολιμάτση Μαρία, Κονάσιεβιτς Κινγκ Ναταλία, Κότσκα  Γεώργιε, Κουρούπη Θωμαή, Λαμπαδαρίδη Ευθυμία, Λάμπρο Γρηγόρη, Μαγκανά Μαρία, Μανιτάρη Μάριο, Μιγγίρη Παναγιώτη, Μίχα Κων/νο, Μπατουδάκη Αγγελική, Μπάτσι Παναγιώτη, Μπεκιραϊ Διονύση, Μπίμπη Ελπινίκη, Μπότσιου Χριστίνα, Μπριάνα Χρυσόστομο, Νούχο Άγγελο, Σινγκ Σακβίντερ, Πιτσώνη Κυριακή, Τιτίρου Αθηνά, Τοκμακίδη Εμμανουήλ, Τρόκα Λουτσιάνα, Τσέκα Ντόρις, Τσεκούρα Αναστασία, Χάρη Γεώργιο.

από τους μαθητές της Γ΄ τάξης:

Αναστασοπούλου Δήμητρα, Ανυφαντή Νικόλαο, Γιαλαντζή Ιωάννη, Γκέκα Άννα, Ζερβογιάννη Γεωργία, Ζωγοπούλου Μαριάνθη, Καούρ Αμανπρίτ, Καρασαντέ Ηλέκτρα, Καψάσκη Βασιλική, Κοκκινιώτη Αδαμαντία, Κουρούπη Πλάτωνα, Κρικιγιάννη Ελένη, Λάμπρου Μαρία, Λιβανά Ελένη-Χριστίνα, Μακρή Αγγελική, Μακρή Ιωάννη του Αντωνίου, Μακρή Μιχαήλ, Μαλάι Ντόνικα, Μάμαλη Στέφανο, Μπαρουτσή Μαρίνα, Ντίνα Μαρία, Οικονόμου Ειρήνη, Πάτσαλο Κων/νο, Πέππα Αλέξανδρο, Πετράκη Παρασκευή, Πηνειού Χρυσούλα, Μάγκου Βικτώρια, Πουέβα Πέτεβα Κατερίνα, Σαπουντζή Αμαλία, Σιδερά Ιωάννα, Στεφάνου Κων/να, Ταμπάκη Ειρήνη, Τερζόπουλο Κων/νο,  Φουρτουνέλη Δέσποινα.

Υπεύθυνη καθηγήτρια Καλλιτεχνικών: κ. Τζεβελέκου Μαρία