2009-2010 Οριγκάμι

ΟΡΙΓΚΑΜΙ

Οριγκάμι: σύνθετη λέξη που αποτελείται από το ορί που σημαίνει διπλώνω και γκάμι που σημαίνει χαρτί.

Οριγκάμι: η τέχνη του να διπλώνεις ένα τετράγωνο ή παραλληλόγραμμο χαρτί και να δημιουργείς ζώα, λουλούδια, ανθρώπους, έντομα και να δίνεις μορφή σε ένα άψυχο και άμορφο επίπεδο χαρτί.

Αυτή η τέχνη έχει πατρίδα της την Κίνα, αλλά αναπτύχθηκε κυρίως στην Ιαπωνία και από εκεί σε όλο τον κόσμο.  Σύμβολο του οριγκάμι είναι ο γερανός.  Είναι μια τέχνη λιτή που γυμνάζει το μυαλό και τα χέρια και θέλει φαντασία, ακρίβεια και επιδεξιότητα.

Με το οριγκάμι ασχολήθηκαν εκτός ωρών διδασκαλίας οι μαθητές:

Γιάτζι Γκλέντις, Καλογεροπούλου Στυλιανή, Καραγεώργου Ευσεβεία, Κύρου Μαριέττα, Χάτζος Δημήτριος και  Χοντάϊ Κων/νος.

Στο τέλος της χρονιάς 2009 – 2010 είχαν τη χαρά να δουν τις δημιουργίες τους συγκεντρωμένες σε έκθεση στο χώρο του σχολείου.

Καθηγήτρια Καλλιτεχνικών

κ. Μαρία Τζεβελέκου